Struktura sklářského a keramického průmyslu v České republice

Hlavní stránka / Výroční zprávy / Výroční zpráva 2010 / Struktura sklářského a keramického průmyslu v České republice

Struktura průmyslu skla a keramiky v České republice je dále popsána podle dělení do jednotlivých produkčních oborů tak, jak je pak užito i v dalších částech této výroční zprávy. V jednotlivých oborech jsou uvedeny podniky, které svou ekonomickou vahou a prestiží svůj obor profilují. Dále jsou zde uvedeny i základní informace o českých producentech strojů a zařízení a o poskytovatelích servisu a služeb a dodavatelích základních surovin pro sklářský a keramický průmysl.


Ploché sklo

AGC Flat Glass Czech, a.s: klíčový hráč v oblasti výroby a zpracování plochého skla

Jediným výrobcem velkoformátového plochého skla v České republice je společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group se sídlem v Teplicích. Tato společnost je v současnosti největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě. Stoprocentním vlastníkem společnosti je skupina Asahi Glass Co. Ltd., Japonsko.

Aktivity společnosti AGC Flat Glass Czech, a.s. zahrnují výrobu základního plochého plaveného skla (float) v barvě čiré nebo definované odstíny zelené. Ta jsou další transformací zhodnocována na tzv. nízkoemisivní skla upravující světelný a energetický průtok , dále na skla bezpečnostní lepená nebo tvrzená, skla zvukově izolační, matovaná nebo lakovaná skla pro exterierové i interierové aplikace a zrcadla. Dalším zpracováním vznikají izolační dvojskla a trojskla, ohýbaná stavební skla, nábytková skla, skla pro solární techniku a protipožární skla. Vedle plaveného skla společnost vyrábí desítky vzorů ornamentního litého skla. Obchodní politika společnosti je založena na exportu do zemí střední a východní Evropy. Produkce firmy se ovšem uplatňuje i v celosvětové obchodní síti skupiny AGC Group.
Aktivity AGC Flat Glass Czech, a.s. podporuje v České republice, na Slovensku a v Polsku obchodní síť tvořená dceřinými společnostmi, které zajišťují distribuci skla pro architekturu a stavebnictví. Společnost jejich prostřednictvím dodává i významné objemy nezušlechtěného plochého skla zpracovatelským podnikům.

Velké množství plochého skla zpracovává v České republice automobilová divize, reprezentovaná AGC Automotive Czech, a.s., se sídlem v Chudeřicích u Bíliny. Tato společnost je součástí světové a evropské sítě výrobních a obchodních činností skupiny Automotive Glass Company, Asahi Glass Co., Ltd., Japonsko. Jejím hlavním cílem a vizí je - být nejrespektovanějším světovým dodavatelem všech bezpečnostních skel pro automobilový průmysl. Společnost AGC Automotive Europe Ltd. má své výrobní aktivity v Belgii, Francii, Itálii, České republice, Maďarsku, Rusku, Německu a ve Velké Británii a dodává ročně více než 33 miliónů kusů zadních, bočních, čelních a střešních bezpečnostních automobilových skel pro všechny nejdůležitější automobilky světa.

V České republice působí řada dalších firem zpracovávající ploché sklo na různé specializované produkty. Jsou to např. Saint-Gobain SKLO ČR, spol. s r.o., Praha, výroba izolačních skel, opracování skel pro stavebnictví a interiéry; Saint - Gobain Sekurit ČR, spol. s r.o., Hořovice, výroba skel pro osobní automobily; Pilkington Czech, spol s r.o., Noviny pod Ralskem, výroba skel pro stavebnictví, Amirro, s.r.o., Čelákovice, výroba zrcadel a nábytkového skla; ERTL GLAS, s.r.o., Říčany, výroba jednotabulového bezpečnostního kaleného skla; Izolas, spol. s r.o., Brno, výroba skel pro stavebnictví a zrcadel; WMA-Glass, s.r.o. Chrastava, výroba izolačních skel; VEHA, spol. s r.o., Frýdek Místek, výroba izolačních skel, atd.
Vedle výše uvedených společností existuje i řada velkoobchodních firem obchodujících s produkty a službami týkajícími se zušlechtěných plochých skel.
 

Obalové sklo

Produkce obalového skla zahrnuje nápojové láhve a konzervové sklo vyráběné pro potravinářský průmysl (pivo, víno, likéry, nealkoholické nápoje, minerální vody, ovoce atd.) a dále pak skleněné obaly pro výrobky chemického, farmaceutického a kosmetického průmyslu.
Dominantními výrobci obalového skla v České republice jsou společnosti O-I Manufacturing Czech Republic, a.s. s prodejní společností O-I Sales and Distribution Czech Republic, s.r.o., Dubí u Teplic, které jsou členy nadnárodní skupiny podniků Owens-Illinois (USA) a VETROPACK MORAVIA GLASS, a.s., Kyjov, která je součástí nadnárodní skupiny Vetropack Holding AG, se sídlem ve Švýcarsku. Tato dvě uskupení drží kolem 90 % tržního podílu této komodity obalového skla v České republice a mají, v rámci svých nadnárodních vlastnických a obchodních vazeb, i významné exportní podíly v okolních zemích.
Dále v České republice působí výrobci skleněných obalů SKLÁRNY MORAVIA, a.s., Úsobrno a STÖLZLE UNION, s.r.o., Heřmanova Huť (vlastníkem je STÖLZLE - OBERGLAS GmbH).
 

Skleněná vlákna a výrobky z nich

Jediným výrobcem skleněných textilních vláken a výrobků z nich v České republice je Saint-Gobain Vertex, s.r.o., Litomyšl. Společnost je součástí nadnárodní výrobní a distribuční sítě skupiny podniků Saint-Gobain HPM - Textile Solution, která je částí Compagnie de Saint-Gobain (Francie). Převážný podíl produkce společnosti Saint-Gobain Vertex, s.r.o. je v rámci této skupiny exportován. Společnost vyrábí primární skleněná vlákna a vláknité produkty pro kompozitní materialy - jako jsou sklovláknité příze, sklovláknitý roving (dlouhé nekonečné vlákno) pro sekání, stříhání, tkaní, vinutí a tažený, skleněnými vlákny vyztužený profil, sekané sklovláknité prameny, rohože ze sekaných pramenů. Ze skleněných vláken je dále vyráběna řada typů sklovláknitých technických tkanin, mřížkové sklovláknité tkaniny, sklovláknité tapety, netkaný textilní pás "vlies".
Kompozitní produkty vytvářené ze skleněných vláken jsou žádány zvláště výrobci dopravních prostředků a výrobci stavebních i strojních konstrukcí pro svoje konstrukční a fyzikální vlastnosti (mechanické, odolnostní, elektrické a další), kterými převyšují vlastnosti tradičních kovových, dřevěných či stavebních materiálů, a to při nižších uživatelských nákladech. Významně se zvyšuje zejména užití mřížkových tkanin ve stavebnictví zejména v zateplovacích systémech budov.
Jediným českým výrobcem, který se zabývá výrobou tepelných a zvukových izolací ze skleněných vláken ve formě rohoží a desek (obchodní značka ROTAFLEX Super®) je společnost Union Lesní Brána, a.s., Dubí u Teplic.
Izolační materiál na bázi skelné vlny ve formě desek a rolí vyrábí KNAUF INSULATION, spol. s.r.o., Krupka u Teplic.
 

Ostatní sklo

Produkty zařazované do tohoto oboru sklářského průmyslu se často (zvláště v zahraničí) nazývají speciální skla a jedná se o širokou paletu sklářských produktů s přesně definovanými zvláštními vlastnostmi, které mají své odběratele převážně v jiných zpracovatelských oborech z průmyslového trhu. Sortiment tohoto oboru je v České republice velmi široký. Zahrnuje technické, laboratorní a laboratorní přístrojové sklo, technické kuličky, skleněné průmyslové aparatury, ochranné svářečské sklo, optické sklo a zařazuje se sem i výroba stavebních skleněných tvárnic, výroba bižuterních polotovarů a výroba osvětlovacího skla.
Dominantním českým výrobcem technického a laboratorního skla, trubic a aparatur z borosilikátového skla je společnost KavalierGlass, a.s., Sázava. Dále vyrábí technické sklo a laboratorní sklo TECHNOSKLO, s.r.o., Držkov, EXATHERM, s.r.o., Železný Brod ( skleněné teploměry a hustoměry ), Vitrum, spol. s r.o.- Sklárna Janov a další menší firmy.
Z výrobců optického skla jmenujme např. společnosti EcoGlass, s.r.o., Jablonec nad Nisou, která se zabývá výrobou přesných lisovaných komponentů z optických skel pro elektrooptické přístroje a BOHEMIA OPTIK, s.r.o., Mařenice u České Lípy, která je výrobcem optických komponent a systémů.
Společnost VITRABLOK, k.s., Duchcov vyrábí skleněné tvárnice pro stavebnictví.
Výroba bižuterních polotovarů je předmětem činnosti řady podniků vesměs ze severu území České republiky, v oblasti Jablonecka (Preciosa, a.s., Liglass, a.s, PAS JABLONEC, a.s.,). Obchodní aktivity bižuterního oboru jsou jednoznačně exportní.
Osvětlovací sklo vyrábí Sklárny Janštejn, s.r.o. a je doplňkovým sortimentem několika menších výrobců užitkového a technického skla. Výrobou komponent pro výrobu lustrů a samostatnou výrobou lustrů se zabývá řada podniků, nejvýznamnějšími výrobci jsou Preciosa, a.s., Liglass, a.s.
 

Užitkové sklo

V České republice existuje cca třicet firem nad 20 zaměstnanců, jejichž hlavní výrobní činností je výroba užitkového skla. K největším patří Crystalex CZ, s.r.o., Nový Bor (strojní výroba užitkového sodnodraselného skla), Crystal BOHEMIA, a.s., Poděbrady (olovnatý křišťál) a Crystalite Bohemia, s.r.o., Světlá nad Sázavou. Dále zde je celá řada menších firem s velmi rozmanitým sortimentem - umělecké sklo, broušený olovnatý křišťál, užitkové sklo dekorované malbou, perokresbou, lazurou, vysokým smaltem a rytinou, ručně vyráběné užitkové sklo, historické repliky, hutní sklo atd. Například firmy - AJETO, s.r.o., Lindava, Rückl CRYSTAL, a.s., Nižbor, Blažek Glass, s.r.o., CEASAR CRYSTAL BOHEMIAE, a.s., Světlá nad Sázavou, SKLÁRNA SLAVIA, s.r.o., Nový Bor, Královská Huť, s.r.o., Doksy, EGERMANN, s.r.o., Nový Bor, Bohemia Machine, s.r.o., Světlá nad Sázavou a celá řada dalších.
Exkluzivní, ručně vyráběné užitkové sklo, vyrábí společnost Moser, a.s., Karlovy Vary.
Lisofoukané dekorované nápojové sklo vyrábí Sklárna Heřmanova Huť, a.s., která je ovládána skupinou Sahm CZ.
Domácenské varné sklo vyrábí sklárny KavalierGlass, a.s., Sázava nad Sázavou.


Užitkový porcelán a keramika

Sortiment užitkového porcelánu zahrnuje výrobky určené pro běžné denní použití až po výrobky luxusní - jako jsou např. luxusní užitkový porcelán, užitkový a ozdobný porcelán růžový, cibulový, figurální porcelán.
Významnými výrobci porcelánu jsou společnosti Thun 1794, a.s., Nová Role, Český porcelán, a.s., Dubí, G-Benedikt, s.r.o., Karlovy Vary a LEANDER, Porcelán Loučky, s.r.o., Nové Sedlo. Další tradiční výrobci HAAS & CZJZEK, s.r.o., Horní Slavkov, a Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s., Karlovy Vary - Stará Role jsou v insolvenčním řízení.
Výrobou užitkové keramiky se zabývá značný počet specializovanějších menších výrobců. Mezi největší výrobce patří např. KERAMO Kožlany, výrobní družstvo a Krumvíř, spol. s r.o.
 

Technická a zdravotnická keramika

Dominantními českými producenty sanitární keramiky jsou dva výrobci, LAUFEN CZ, s.r.o. (má výrobní závody v Bechyni a ve Znojmě), člen skupiny Roca a Ideal Standard, s.r.o., Teplice. Oba podniky jsou výrazně exportně zaměřené a jejich tržní úspěšnost je tak do značné míry odvislá od stavu konjunktury ve stavebnictví v Evropě.
Výrobci technického porcelánu jsou Elektroporcelán Louny, a.s. se sortimentem izolátorů pro energetiku, Jizerská porcelánka, s.r.o., Desná v Jizerských horách, která vyrábí laboratorní porcelán a porcelánové trubice.
Z výrobců technické keramiky lze jmenovat společnost TECHNICKÁ KERAMIKA, a.s., Hradec Králové vyrábějící oxidovou technickou keramiku pro elektrotechnický průmysl, strojírenství, chemický průmysl atd., KERAMTECH, spol. s r.o., Žacléř vyrábějící slévárenskou keramiku a technický porcelán a BRISK TÁBOR, a.s. vyrábějící zapalovací a žhavicí svíčky pro spalovací motory a technickou keramiku.
Hlinitokřemičitá vlákna odolná proti vyšším teplotám a z nich vyráběné izolační vláknové výrobky značky SIBRAL (vata, rohože, tvarovky, desky), které jsou používané zvláště v konstrukci tepelných spotřebičů, produkuje UNIFRAX, s. r.o., Dubí u Teplic.
Výrobky z taveného čediče (otěruvzdorné a žárovzdorné materiály značky EUROR) otěruvzdorné potrubí a průmyslové a interiérové dlažby vyrábí podnik EUTIT, s.r.o., Stará Voda. Společnost je jediným světovým výrobcem interiérové čedičové dlažby.
 

Pece, stroje a zařízení a odborné služby pro sklářský a keramický průmysl

V České republice působí v současné době kolem čtyřiceti až padesáti samostatných firem, které vyrábějí a dodávají pece, stroje a zařízení, sklářské formy a přístroje, které slouží ve výrobě skla a keramiky, dále jsou to firmy provádějící servisní, projekční a odborné a poradenské práce pro tyto obory. Tyto firmy jsou různé velikosti a mají samozřejmě různý dosah své činnosti.
Mezi společnosti, které vyvíjejí samostatnou produkční a obchodní činnost přesahující významněji hranice teritoria České republiky, patří někteří výrobci strojů a zařízení - zvláště Sklostroj Turnov CZ, s.r.o. vyrábějící stroje a zařízení pro automatickou výrobu obalového skla. Dále např. podnik SKLOPAN LIBEREC, a.s., který vyrábí stroje na opracování plochého skla, firma Sklářské stroje Znojmo, s.r.o. dodává různá strojní sklářská zařízení. Stroje a zařízení na výrobu a zpracování skleněného vlákna vyrábí TRIMA, s.r.o., Turnov.
Tepelné spotřebiče a pece pro výpaly porcelánu a keramiky komplexně a ve větším měřítku projektují a staví firmy Realistic, a.s., Karlovy Vary a BVD PECE, spol. s.r.o., Karlovy Vary a LAC, s. r.o., Rajhrad. Firma Elsklo, spol. s r.o., Desná v Jizerských horách navrhuje a dodává zařízení pro malotonážní elektrické tavení skla. Sklářské hutní agregáty projektují a staví Teplotechna Prima, s.r.o., Teplice a PKI Sklopece Olomouc, spol. s r.o. Významné zahraniční aktivity v oblasti designu a systémů řízení sklářských tavicích agregátů má společnost Glass Service, a.s., Vsetín a také firma Dites, s.r.o., Teplice (automatizované systémy řízení technologických procesů). Plynové tavicí pece a pomocné pece pro ruční výrobu skla vyrábí EGT servis, s.r.o., Hradec Králové.
Převážně na úrovni služeb a dodávek pro české producenty pracují výrobci a dodavatelé litinových a ocelových forem pro užitkové a osvětlovací sklo Brnoform, s.r.o., Brno a SKLOFORM, a.s., Suchdol nad Lužnicí pro obalové sklo. Dále pak např. firma Desko, a.s., Desná v Jizerských horách dodává stroje a formy pro bižuterní výroby. Výrobci strojních zařízení pro výrobu skla jsou dále firmy FOR G, s.r.o., Teplice nebo Bohemia Machine, s.r.o., Světlá nad Sázavou.
Poměrně velká skupina firem i řada nezávislých jednotlivců se zabývá návrhy postupů a stavbou strojů pro mechanické opracování skla (procesy rytí, broušení, leštění) - jako DIAS Turnov, s.r.o. nebo POLPUR, s.r.o., Turnov.
 

Suroviny pro sklářský a keramický průmysl

Dlouholetá tradice a rozvoj výroby skla, porcelánu a keramiky byly podmíněny, mimo další faktory, dostatkem základních surovin, tj. písku, kaolinu, živce a křemene.
Vysoce kvalitní sklářské písky s extrémně vysokým obsahem SiO2 jsou vynikající pro sklářský průmysl i pro nejrůznější použití v dalších oborech. Písky se dodávají vlhké i sušené. V České republice těží a dodávají tyto písky společnosti Provodínské písky, a.s., Provodín a Sklopísek Střeleč, a.s., Mladějov v Čechách.
Těžbou a úpravou kaolinů se zabývají společnosti LB MINERALS, s.r.o., Sedlecký kaolin, a.s., Božičany a Kaolin Hlubany, a.s. Podbořany. Společnost LB MINERALS, s.r.o. je dodavatelem keramických kaolinů určených pro obkladačky, dlaždice a sanitární keramiku, směsných kaolinů pro sanitární keramiku, papírenských kaolinů a kaolinů pro skleněná vlákna. Plavený kaolin dodávaný společností Sedlecký kaolin, a.s. se používá především pro porcelán a keramiku. Společnost Kaolin Hlubany, a.s. dodává plavené kaoliny keramické.
Mimo těžby a úpravy kaolinů je součástí produkce společnosti LB MINERALS, s.r.o. i těžba a úprava živců. Pro výrobu obalového a tabulového skla, glazur a porcelánu jsou vhodné živce draselné, pro výrobu frit a smaltů živce sodnovápenaté. Živce sodnodraselné se uplatňují jako tavivo.
 


RSS kanál | XML Sitemap | Mapa webu | Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

ASOCIACE SKLÁŘSKÉHO A KERAMICKÉHO PRŮMYSLU ČR 

Všechna práva vyhrazena © 2018 NETservis s.r.o.